Indiai fűszerek – 2. rész

Táplálkozási szakértőnk még sok érdekességet tud mesélni az indiai fűszerekkel kapcsolatban. Ma a gyomor egyik legjobb barátját, a fekete mustármagot mutatja be, majd az egzotikus mangóról ír, amely nem más, mint egy vitaminbomba.

Fekete mustármag belsőleg és külsőleg

Fekete mustármag

Nálunk elsősorban a fehér mustármag ismert, amivel savanyúságokat ízesítenek. Indiában inkább a fekete mustármag elterjedt, szárazon megpirítva rizses, hüvelyes, zöldséges ételek, csatnik* hozzávalója valamint itt is teszik savanyúságokba. A népi orvoslás azt tartja, hogy egy-egy kávéskanál mustármagot kell szétrágás nélkül lenyelni, ami segít anyagcserezavarok, epe- és májbántalmak, felfúvódás esetén. Az elfogyasztott mustár fokozza a nyál- és gyomornedvtermelést, és segíti az epeürítést, megkönnyíti az emésztést. Serkenti a keringési rendszer működését, csökkenti a véralvadást és emeli a vérnyomást is. Gyulladás- és fájdalomcsökkentő hatású. Külsőleg kenőcsként is alkalmazható reumatikus fájdalmak, izomfájások, izomgörcsök, lumbágó és ízületi gyulladások kezelésére.

*csatni: gyümölcsökből és/vagy zöldségekből készülő, Indiából származó édes és fűszeres ételféleség (szósz, mártogatós).

A mézédes mangó az egészségünk őre

Mi mindenre jó a mangó?

A hinduk a gyógyításban sokféle módon használták a mangót, mivel nem csak rendkívül ízletes a gyümölcse, de egészségünk megőrzésében is segít. Méregtelenítő hatású, serkenti a vérkeringést és a nemi hormonokat, továbbá jót tesz a bőrnek, a szemnek és a fogínynek. Bél- és gyomorprobléma, lábadozáskor, máj-, epe-, hasnyálmirigy-rendellenesség esetén igen jótékony hatású, illetve vitamintartalmának (A-vitamin előanyaga, B1-, B2- C és E-vitamin) köszönhetően nagyon jó frissítő, immunerősítő. Ásványi anyagokkal is ellátja a szervezetet: foszforral, káliummal, kalciummal, nátriummal, magnéziummal és vassal.

Hozzászólás Facebookkal

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges.