Villa Tolnay – Interjú Nagy László birtokigazgatóval
A Villa Tolnay borok nagyon sokrétűek. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a decemberi rendezvényünkön csokikkal fogjuk összekóstolni eme remek nedűket. Nagy Lászlót, a borház birtokigazgatója adott nekünk interjút, és minden érdeklődő kérdésünkre válaszolt.
A bor és csoki kóstolóhoz nagyon szép borsort kaptunk tőletek. Köztük van esetleg a Villa Tolnay zászlósbora is? A sorból melyik tételre vagy a legbüszkébb?
Mindegyikre büszke vagyok, ebből a szempontból nem tudnék választani. De hogy ne kerüljem ki a kérdést, elmesélek egy közelmúltbeli történetet. Rendszeresen járunk Burgundiába Philippel, a pince tulajdonosával tapasztalatokat gyűjteni. Ott vásároltuk a vesszőket a Csobánc-hegyi chardonnay telepítésünkhöz és az ottani minta alapján készítettük el 2011-es borunkat, ami az új telepítésünk szűztermése. A bort hordómintaként mutattunk be Burgundiában, ahol az ottani borászok Premier cru kategóriába sorolták, ami óriási elismerés volt számunkra.
Mióta készülnek borok Villa Tolnay név alatt?
A birtok alapításának éve és első évjárata 2004 volt. Jómagam 2008 óta dolgozom a Villa Tolnaynál azzal a céllal, hogy a korábban visszavonultan tevékenykedő pincészet egyre több figyelmet kapjon.
Pontosan mit csinál egy birtokigazgató?
A birtokigazgató a birtok gazdálkodásáért, szőlőterületeiért és boraiért felel, miközben a termékek piaci sikerén is dolgozik. Ez egy nagyon sokrétű munka, amelyben keveredik a szőlészeti-borászati szakmai és az úgynevezett irányítói, menedzseri feladat. Igazából minden részét élvezem – a traktorról való permetezéstől a kereskedelmi tárgyalásokig –, bár az gyakran jól jönne, ha egy nap nem csak 24 órából, vagy egy hét nem csak 7 napból állna…
Van-e tapasztalatotok bor és csoki (bonbon) összekóstoltatásban vagy ez még egy szűz terület? Miért érdekes számotokra ez a „műfaj”?
Mindenképpen érdekes műfaj, mégpedig azért, mert a bor sokrétűségét bizonyítja. Tapasztalataink szerint a nagy vörösborok jól harmonizálnak a magas kakaótartalmú étcsokoládékkal, de ezen a különleges kóstolón ennél tovább megyünk…
Milyen csokikat tudnál elképzelni a fehérborokhoz és milyet a vörösborokhoz, mint borértő? Szerinted melyiknek mi állna jól?
Más elképzelni és más megtapasztalni, néha magam is meglepődöm, hogy milyen extrém párosítások lehetnek működőképesek. Ha adott tízféle bor és tízféle különböző töltelékű bonbon, akkor első lépés ezek megismerése, a második a párosítás, a harmadik az összekóstolás. Elképzelhető, hogy lesz olyan bor, amihez nem passzol csokoládé, de olyan is, amihez többféle is passzol.
Karácsonyra – ajándéknak vagy az ünnepi vacsorához – melyik borotokat ajánlanád, és miért pont ezt?
A 2006-os kései szüretelésű Rajnai rizling válogatásunkat, a Rheingold-ot, ami egy pazar desszertbor. Kóstolásra csábító illatában sárgabarack és méz keveredik a palackérlelésből származó izgalmas tercier aromákkal. Olajos textúra, selymes, nagyon gazdag korty jellemzik, hosszú utóízzel. A különleges alkalmak bora, bár az is igaz, hogy ha egy ilyen bort bont az ember, az bármelyik hétköznapot különlegessé varázsolja.
December 12-ei bor és csoki kóstolónknak a meghívóját ITT találod. A borsort a Villa Tolnay Borház állította össze.