Japán étkezési etikett – 2. rész

2. rész

Milyen szabályokat kövess a felkelő nap országában, hogyha egy asztalhoz ülsz le egy japán társasággal? Gyorstalpalónkból a legfontosabbakat megtanulhatod. Folytatódik a japán etikett tanfolyam.

A japánok elmaradhatatlan étele

Az étkezést úgy a legudvariasabb kezdeni, ha pár falat rizst eszünk, majd a levessel folytatjuk. Elsőre furcsa lehet, hogy a japánok nem feltétlenül követik az Európában megszokott leves-főétel-desszert sorrendet. A kis tálkákon elhelyezett ételeket a számunkra tetszőleges módon fogyaszthatjuk el, úgy, hogy a szánkhoz emeljük tálkával együtt, és evőpálcikával kicsipegetjük a finomságokat.

Arra vigyázzunk, hogy tilos a rizsbe szúrni a pálcikákat, mert ezt csak temetésen szokás, az oltárra helyezett rizs esetében. Nem illik ezen kívül mutogatni, hadonászni illetve válogatni sem velük.

A rizsből lehet repetázni is. Mikor újabb adagot kérünk, rizses tálunk alján hagyjunk egy kis maradékot, majd két kézzel nyújtsuk a tálunkat annak, aki szed nekünk. Viszont az étkezés végén tálkánkban meghagyni a rizst nem szabad, ezért csak annyit vegyünk ki, amennyit meg is tudunk venni.

Terülj, terülj asztalkám!

A meleg leveseket lehet, és kell is szürcsölni, teli szájjal pedig megengedett beszélni. A szipogás, cuppogás sem okoz problémát, de orrot fújni viszont nagy illetlenségnek számít.

Étkezés előtt a „jó étvágyat” kifejezés helyett az itadakimasu szót használjuk, mely azt jelenti, hogy magunkhoz vesszük az ételt, az étkezés befejeztével pedig a gochisousamadeshita kifejezést használhatjuk, mellyel megköszönjük az elénk tárt lakomát.

Röviden ezek lennének a legfontosabb tudnivalók, melyeket mindenképp érdemes tudni, ha  egy autentikus japán étterembe, vagy akár Japánba készülünk. Ennyi információ birtokában biztos, hogy nem kerülünk kellemetlen helyzetbe, sőt mindenki értékelni fogja felkészültségünket.

Hozzászólás Facebookkal

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges.