Étkezési etikett a felkelő nap országában

1. rész

A japán asztali és étkezési kultúra nagyon eltérő az európaitól. Ahhoz, hogy megfelelően tudjunk viselkedni egy japán étteremben, érdemes néhány fontos dolgot megtanulnunk.

Egy hagyományos japán étteremben le kell vennünk a cipőnket, mielőtt belépünk a tatamival borított különtermekbe. A lábbeliket szépen egymáshoz illesztve, orrukkal kifelé fordítva hagyjuk a bejárat előtt, így távozáskor már csak bele kell lépnünk. A mellékhelyiség használatánál külön egy erre a célra kikészített papucsba bújjunk, melyet ne felejtsünk el újra levenni, ha visszatértünk a mosdóból.

Az ital töltésének is szabályai vannak

Helyünk elfoglalásakor szembesülhetünk egy ismert japán tradícióval, az ülésrend fontosságával. Egy régi hagyomány szerint a legfontosabb vendéget mindig a bejárattól a legtávolabbra kell ültetni, mert régen úgy tartották, hogy ha támadás érné a házat, akkor a legmesszebb ülő vendégnek van a legtöbb ideje a menekülésre. Ha vendégül látnak minket, valószínűleg mi kerülünk erre a kiváltságos helyre.

Az ülés módja is meghatározott. Férfiak általában törökülésben, a nők pedig seiza –ban, vagyis térdelőhelyzetben, a sarkukra helyezkedve ülnek. Az oldalra ülés még megengedett, de lábainkat semmiképp se nyújtsuk előre.

Miután leültünk a földre alacsony asztalkáinkhoz, vegyük kezünkbe az előre kikészített, összehajtogatott, nedves törölközőt, melyet oshibori-nak hívnak. Ezt télen melegen, nyáron pedig hidegen, sokszor kis nejlonzacskóban helyezik az asztalra. Kezeinket törölhetjük meg vele, a férfiak pedig még arctörlésre is használhatják. Az étkezés során többször elővehetjük, és praktikusan, szalvéta helyett bármikor használhatjuk.

Az italt mindig a mellettünk ülő tölti a poharunkba, és mi is illően viszonozzuk ezt a szokást. Az étkezés során mindig figyelnünk kell a szomszédunkra, és ha elfogyott az itala, töltsünk neki újra. Abban az esetben, ha nem akarunk többet inni, hagyjuk tele a poharunkat.

Így tedd le az evőpálcikádat!

Evőeszközként pálcikákat, ohashi-t illik használni villa és kés helyett, melyet minden étkezésnél becsomagolt formában készítenek az asztalra. Vannak olyan levesek, melyekhez külön kanál jár, de sokszor pálcikával kell fogyasztani azokat is. Miután hosszanti irányban szétválasztottuk az originált, összeragasztott pálcikákat, elkezdhetjük az étkezést.
A közös tálba csakis megfordított pálcikával, a tiszta végével illik benyúlni, ez mindenki számára a leghigiénikusabb megoldás. Használat után az evőpálcikákat tányérunk elé helyezzük a pálcikatartóra, vagyis a ohashioki-ra, úgy hogy a hegye a bal oldalra essen.

Hozzászólás Facebookkal

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges.