Chilik a nagyvilágban

A chilik közel 10.000 év alatt alakultak, fejlődtek az Újvilágban. Ennek a hosszú időnek, valamint a XVI. századi felfedezéseknek és telepítéseknek köszönhetően mára már több száz fajtája létezik. Ezek közül a legismertebbek a következők.

Ancho

Ancho, a nagy favorit

Az egyik legismertebb és legtöbbet használ chili, főleg Mexikóban és az Egyesült Államokban. Nagyjából 3-4 centi hosszú és 3 centi széles. Ha érett, akkor mély, szinte fekete színűvé válik. Viszonylag enyhe csípősségű, íze kicsit a kávéra, medvecukorra emlékeztet. Salsákhoz remek választás. Szárítva grillhúsokhoz, zöldségekhez adják. Érdemes kipróbálni sajtokhoz, zöldségekhez, joghurtos mártásokhoz, illetve nagyon jó alapanyag a chilis csokoládé előállításához.

Mulato
Az Anchóhoz hasonló méretű, barna chili könnyen megismerhető ráncos külsejéről. Jó is, ha tudjuk, hogy ez nem Ancho, mert jóval erősebb.

Jalapeno

Jalapeno, ami sajttal töltve is finom

Amerika kedvence, a Tex-Mex konyha legismertebb chilije apró, sötétzöld, vége felé elvékonyodó fajta. Igen erős tud lenni. Leggyakrabban frissen fogyasztják, de sok helyen kapható konzerv formájában tartósítva is. A tízes skálán nagyjából ötöst érdemlő chilit édes ételekhez, mártásokhoz, levesekhez is szívesen használják. Sokszor felfüstölik, ezt jelöli a chipotle jelző.

Malagueta
Ez a chili igazán erős. A képzeletbeli tízes skálán 9,5-re taksálják az erejét. Erejében és külsejében is igen hasonlít a Bird’s Eye chili fajtára. Az eredetileg Brazíliából származó chili általában szárított formában, olajjal kikevert pasztaként jelenik meg a konyhában.

Habanero

A méregerős Habanero

A Malaguetánál még egy fokkal erősebb, a tízes skálán tíz pontot érő chili a Habanero. A Habanero Brazíliából és Jamaicáról származik, nevét Havannának köszönheti. A Habanero chili a legintenzívebb fűszer a chilik nemzetségében. Éretlenül zöld színű, ami a későbbiekben megváltozik. Éretten lehet narancs, piros, barna vagy akár rózsaszínes is. Az érett habanero 2 centi hosszú, a benne rejlő lehengerlő erősség ellenére gyümölcsös, citrusos aromát rejt a húsa. Épp ezért ajánlott gyümölcsök ízesítéséhez. Jól illik a különféle salsákba, chutney-kba, illetve kifejezetten jól áll a tenger gyümölcseinek.

Jolokia chili
Ez az indiai fajta lapos, narancssárga színű és a Scoville-skálán több mint 1.000.000-s értékkel bír. A szellem chilinek is nevezett fajta emberi fogyasztásra igazán nem alkalmas.

Bird’s Eye chili vagyis Madárszem chili paprika
Az afrikai illetőségű erős, tiszta ízű chilit – ami erősségi tízes skálán nagyjából a kilencest éri el – halszószokhoz, thai ételekhez használják a leggyakrabban.

Cascabel
A mexikói Cascabel chili elsősorban szószokhoz és levesekhez passzol. A nevét arról kapta – a Cascabel spanyolul csörgőt jelent -, hogy a kiszáradt kerek kis termésben csörögnek a magok.

Cayenne

Cayenne, ami nem bors, hanem chili

A Cayenne chilit tévesen borsként aposztrofáljuk. A tízes skálán hatos erősséggel bíró termést termő növény a francia guyanai Cayenne-ből származik, s hírnevét a portugál hajósoknak köszönheti, akik Európa, Ázsia és Indiai asztalaira juttatták. Általában szárított és porított formában használják. A Cayenne jó fűszere a mártásoknak, szószoknak, salsáknak, leveseknek, illetve a különféle raguknak.

Espelette
A Kolumbusz által hozott chili baszk nemesítése.

Forrás: Mindmegette.hu

Hozzászólás Facebookkal

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges.