Ez a három összetevő szinte minden libanoni ételben megtalálható. Az ott élő emberek szívesen esznek sokféle fogást, egy-egy vacsora alkalmával akár 40 félét is. A mezze, vagyis a számtalan ételt tartalmazó menüsor bevett szokás arrafelé, és libanoni vacsoránkon, a Leila’s étteremben nekünk is volt lehetőségünk belekóstolni egy ilyen lakomába.
Mi történik, ha egy libanoni férfi és egy észt hölgy találkozik? Jelen esetben szerelem, aminek a gyümölcse egy tündéri kislány, Leila. És ha már Budapesten történt mindez, gondolták, adnak egy kis ízelítőt a libanoni konyhából nekünk, magyaroknak. Néhány hónappal ezelőtt megnyitották a Leila’s autentikus libanoni éttermet a belváros szívében, ahol olyan klasszikusokat kóstolhatunk, mint a Tabbouleh saláta vagy a hummusz. Az isteni csemegéket mi sem szerettük volna kihagyni, áprilisban megültük libanoni vacsoránkat, ahol egy hamisítatlan mezzében volt részünk.
Arakkal koccintottunk, mely egy kellemesen ánizsos ital, vízzel hígítva opálos. Mellé rózsavizes limonádét kaptunk, a frissítőnek nemcsak az illata volt kellemes, hanem az íze is, arról nem is beszélve, hogy szépítő hatással bírt a rózsa esszenciának köszönhetően. Majd következtek az ízletesebbnél ízletesebb, színesebbnél színesebb fogások csodaszép színpompás tányérokon tálalva. A csicseriborsó krém, vagyis a hummusz tahinivel – szezámmag masszával -, fokhagymával, citrommal és olívaolajjal volt megbolondítva. A padlizsánkrém (Moutabbal) „fűszere” szintén a fent említett négyes volt, különlegességét pedig a sült padlizsánhúsnak köszönhette.
A Tabbouleh saláta a libanoni konyha egyik jellegzetes étele, sok-sok petrezselyemmel készül, apró kockára vágott paradicsomot, uborkát és hagymát rejt még, bulgurral, vagyis török rizzsel teszik még tartalmasabbá és ízletesebbé. A libanoniak másik tipikus salátája a Fattoush, azaz kenyérsaláta. Öntetében Harissa (libanoni Erős Pista) és Sumac (szárított, porrá őrölt szömörce) van, utóbbitól fanyar, savanykás, citrusos az íze. Vendégeink körében nagy sláger volt a tésztabundába bújtatott feta és mozzarella sajt kisütve. Az étel Rakakat névre hallgat, és valóban isteni csemege. Desszertünk egy libanoni túrós sütemény volt gránátalma magokkal és pisztáciával megszórva, mely szintén különleges ízélményeinket gazdagította.
Az, aki nem iszik kávét, nem is igazi libanoni! A sűrű arab kávé nagy kedvencük, főleg kardamommal ízestíve. A több fogásos vacsora után eléggé lelassul az ember, nem is árt egy csésze kávé, hogy felrázza kicsit. Amíg emésztettünk, a szemünket legeltettük, hiszen hastáncban gyönyörködhettünk. Megállapítottuk, hogy a libanoni konyha nagyon szerethető, hiszen picit mediterrán, picit arab, érték török és francia hatások is. Hozzánk hasonlóan egy kenyérközpontú konyha, ami külön szimpatikus. A lepénykenyér az evőeszköz, jól illik mind a pürékhez, mind a sültekhez, néha még belé is rejtenek egy kis darált húst. A kenyér mellett még a sült húsokat, mint például a kebabot fogyasztják a libanoniak előszeretettel, ami szintén tetszeni szokott a magyar embereknek. Mi jó szívvel ajánljuk a libanoni ételeket, és természetesen a Leila’s éttermet. Még biztosan visszatérünk.