Mi kerül a jordánok tányérjára?

A jordán konyha is rejteget izgalmas ízeket, isteni péksüteményeket, grillezett húsokat, salátákat és édességeket ehetünk az arab világ eme szegletében. Szeretik, ha roskadozik az asztal a finomabbnál finomabb ételektől. Valljuk be, ez a szokás minden gourmand számára nagyon szimpatikus.

Az isteni falafel salátával

Sosem vagyunk könnyű helyzetben, ha következő vacsoránk konyháját kell kiválasztanunk, de azért „nagy nehezen” meg szoktunk birkózni ezzel a feladattal. A falafel a távol-keleti konyha nagy favoritja, sokan ismerik és szeretik, de azért az arab gasztronómia túlmutat a csicseriborsó fasírton vagy a pitába rejtett grillezett húson és salátán. Ha valaki ellátogat Jordániába, számtalan finomságot fog találni, amelyek nem csak a szemnek színesek, de ízesek is.

A pita, az arabok lapos, korongszerű kenyere nálunk is nagy sláger. Kenyér pedig szinte mindenféle ételhez jár, olykor még a rizs mellé is. A helyi pékségekben biztosan találkozunk a pitával, ahogyan a baklavával is. A jordán változat nem annyira édes és olajos, könnyebb, krémesebb finomság. Ha tészta, akkor az édes és sós töltelékű se maradhat ki, a táskácskák tartalma egyszerűen tökéletes. A büfék kínálatában a töltött batyukon kívül a gyros szendvics is szerepel, formája csőszerű, hosszúkás, tartalma akkor a legfinomabb, ha bárányhúst is rejt, legalábbis szerintem.

Mindenből egy picit

A szír ételek fűszerezése visszafogott, viszont zöldségeket bőségesen használnak. Kedvelt „zöldjeik” közé tartozik a bab, borsó, tök, padlizsán, paradicsom, spenót és olívabogyó. A nagy, közös családi étkezések során, az asztalon sorakozó ételek között amit biztosan találunk, az a joghurt és a sajt. A Közel-Keleten élők imádják az édes ízt, éppen ezért cukorból rengeteget fogyasztanak. Ezt ellensúlyozná az, hogy olívaolajjal főznek, de mielőtt elkönyvelnénk túlzottan egészségesnek az arab konyhát, meg kell említenünk, hogy a növényi zsírt is előszeretettel használják, ami igencsak kalóriadús, a vele készült ételek nagyon laktatóak.

Jordániában már az előételek sem unalmasak. A hummusz a csicseriborsóból készült pép, amit citrommal, fokhagymával és olívaolajjal bolondítanak meg. Legalább olyan közkedvelt a különleges padlizsán saláta, a mutabbal, mint a hummusz. A sült padlizsán húsát pépesítik, fűszerezik, majd joghurttal elkeverik. Titkos összetevője a tahini, azaz a szezámmag őrleményből készült paszta. Mind a hummusz, mind a mutabbal remek mártogatós, kenyérdarabokkal fogyasztják. A keleti konyha finom csemegéi között tartják számon a makdusz, az olívaolajban érlelt, mindenféle finomsággal – apróra vágott dióval, mogyoróval, pirospaprikával és fűszerekkel – töltött padlizsánt.

A cikk folytatódik!

A fotókért köszönet az Amman étteremnek!

Február 14-ei jordán vacsoránk meghívóját ITT találod. Még lehet hozzánk csatlakozni.:)

Hozzászólás Facebookkal

Új hozzászólás

A hozzászóláshoz bejelentkezés szükséges.